MIXED FOURSOMES - RESULTS

20/10/2012

Final Results: New Zealand Golf Mixed Foursomes Championship
Taupo Golf Club, 20 - 21 October, 2012 

 



 

 

Final Results New Zealand Golf Mixed Foursomes Championship

It was a battle of district representatives in the 2012 New Zealand Golf Mixed Foursomes Championship final this afternoon at the Taupo Golf Club.  Wellington Masters representative Malcolm Gullery, paired with Alanah Braybrook, (Wellington representative) took out the title after beating Craig Hamilton (Omanu GC), who was paired with Grace Senior (Tauranga GC).  Both Hamilton and Senior are Bay Of Plenty district representatives, and despite their top seeding, could not match the form of Braybrook and Gullery, losing 4/3 in the final round.

Braybrook has been a Wellington representative since she was 13, and at 20 this is her first national Foursomes Championship win.  Gullery is a current Wellington Senior representative, a position he has proudly held for 7 years.   On their way to their win, they had impressive wins all weekend, never going past the 15th hole in all four matches.  As a pairing they came to the tournament in good form having won the Wellington Mixed Foursomes earlier in the year.

In this morning’s semi-final win they beat defending champion Anita Harkerss (Shandon) who was paired with a new partner, fellow Shandon member David Thwaites.  They lost 6/5 also to Gullery and Braybrook, struggling to find the fairway off the tee.   Harkerss was a winner in both 2011 and 2010 when paired with Paul Bailey.  Bailey and Harkerss have both represented Canterbury prior to their moves to Otago and Wellington respectively.

The Championship plate was won by Peninsula members Norman and Colleen Fairweather, who beat Gil Wallace (Titirangi) & Dorothy Wallace (Chamberlain Park) in this afternoon’s semi final 4/3.   

Local Taupo club members Ricky Scammell and Kani Peneueta won the 2nd division, that was handicap foursomes match play.  Scammell and Peneueta beat Michael Earley (Fitzroy) and Jill Lloyd (Wairakei) 6/5, in this afternoons final match.  The 2nd division plate was won by Westown club members Heather Elliott and Grant Lester.  Elliott and Lester, won the plate 4/3 over Graeme & Robyna Aitken from Te Marua.

Other winners included Championship Flight winners,  Blair Murdoch and Brooke Polley from Tauranga and Phil Dryland (Maungakiekie) playing with daughter Brittany who plays out of the Titirangi Golf Club.  Omanu members Ron Sisson and Susie-Jane Hikario took out the 3rd flight in the championship.  Plate flight winners in the championship division included Shinji & Yuriko Manabe (Shandon), Mark Tito (Taupo) playing with Grace Thompson (Wairakei), and Nan Johnston (Hamilton) paired with Titirangi club member, Barry Wither.

Division Two flight winners included Aaron & Marnie MacDonald (Whangaparaoa), Pip Idour (Otago) and Neville Idour (Christchurch), David & Ramona McDowell (Judgeford), Nigel Langdon and Mary Plummer, both local Taupo members, John & Sally Millar from Howick and Mo & Tony Reardon, from Australia.  

The tournament was first held in 1973.  Past winners include Una Wickham, Brenda Ormsby, Grant Waite and New Zealand Golf’s Golf Manager, Phil Aickin. The tournament is currently managed by PaR nz Golfing Holidays, on behalf of New Zealand Golf.  PaR nz Golfing Holidays director Denise Langdon, announced that the 2013 Championship will return to the Taupo Golf Club, over the Labour Weekend. 

 

 
 
Round Three: SEMI FINALS NEW ZEALAND GOLF MIXED FOURSOMES CHAMPIONSHIP

CHAMPIONSHIP Semi-Finals

Craig Hamilton (Omanu) & Grace Senior (Tauranga bt Blair Murdock & Brooke Polley (Tauranga) 5/3; Malcolm Gullery & Alanah Braybrook (Boulcott Farm) bt David Thwaites & Anita Harkerss (Shandon) 6/5

Plate Semi Finals

Gil & Dorothy Wallace (Titirangi & Chamberlain Park) bt Shinji & Yuriko Manabe (Shandon) 5/4; Norman & Colleen Fairweather (Peninsula) bt Kevin & Aseri Meikle (Akarana)

 

DIVISION TWO Semi Finals

Michael Earley (Fitzroy) & Jill Lloyd (Wairakei) bt Paul & Annette Nickalls (Te Marua) 2up; Richard Scammell & Kani Peneueta (Taupo) bt Aaron & Marnie MacDonald (Whangaparaoa) 1up

Plate Semi Finals

Graeme & Robyna Aitken (Te Marua) bt Roger & Jennifer Sowman (The Grange) 2/1; Grant Lester & Heather Elliott (Westown) bt Nigel Langdon & Mary Plummer (Taupo) 1up

 

 

 
Round Two: QUARTER FINALS NEW ZEALAND GOLF MIXED FOURSOMES CHAMPIONSHIP

Championship – PM Rounds

Craig Hamilton (Omanu) & Grace Senior (Tauranga) bt Laurie Hema (Taupo) & Jeanette Fox (Hukanui) 9/8; Blair Murdock & Brooke Polley (Tauranga) bt Phil & Brittney Dryland (Maungakiekie & Titirangi) 5/4; David Thwaites & Anita Harkerss (Shandon) bt Ron Sisson & Susie-Jane Hikairo (Omanu) 2/1; Malcolm Gullery & Alanah Braybrook (Boulcott Farm) bt Richard & Kimberley McPhatter (Maungakiekie) 7/6

 

Championship Plate

Shinji & Yuriko Manabe (Shandon) bt Bill & Julie Steel (Manor Park) 2up; Gil & Dorothy Wallace (Titirangi & Chamberlain Park) bt Barry Wither (Titirangi) & Nan Johnston (Hamilton)1up; Norman & Colleen Fairweather (Peninsula) bt John & Ann Rickerby (Howick) 3/2; Kevin & Aseri Meikle (Akarana) bt Mark Tito (Taupo) & Grace Thompson (Wairakei) 1up

 

Division Two – PM Rounds

Paul & Annette Nickalls (Te Marua)  bt Barry & Val Simmonds (Pakuranga) 5/4; Michael Earley (Fitzroy) & Jill Lloyd (Wairakei) bt Neville & Pip Idour (Christchurch & Otago) 4/2; Richard Scammell & Kani Peneueta (Taupo)  bt Robin Hocking (Taupo) & Judith Simpson (Pupuke) 4/3; Aaron & Marnie MacDonald (Whangaparaoa) bt David & Ramona McDowall (Judgeford) 4/2

 

Division Two Plate

Roger & Jennifer Sowman (The Grange) bt Phil & Carole Butland (Shandon) 19th; Graeme & Robyna Aitken (Te Marua) bt Andre & Sally Beets (Pupuke) 3/2; Grant Lester & Heather Elliott (Westown) bt Tony & Mo Reardon (Terrey Hills) 4/3; Nigel Langdon & Mary Plummer (Taupo) bt John & Sally Millar (Howick) 2/1 

 

 

Round One: 2012 New Zealand Golf Mixed Foursomes Championships, Taupo Golf Club
 
Championship Division

Craig Hamilton (Omanu) & Grace Senior (Tauranga) bt Shinji & Yuriko Manabe (Shandon) 9/7; Laurie Hema (Taupo) & Jeanette Fox (Hukanui) bt Bill & Julie Steel (Manor Park) 1up; Phil & Brittney Dryland (Maungakiekie & Titirangi) bt Gil & Dorothy Wallace (Titirangi & Chamberlain Park) 5/4; Blair Murdock & Brooke Polley (Tauranga) bt Barry Wither (Titirangi) & Nan Johnston (Hamilton) 6/4; David Thwaites & Anita Harkerss (Shandon) bt John & Ann Rickerby (Howick) 2/1; Ron Sisson & Susie-Jane Hikairo (Omanu) bt Norman & Colleen Fairweather (Peninsula); Malcolm Gullery & Alanah Braybrook (Boulcott Farm) bt Kevin & Aseri Meikle (Akarana) 9/8; Richard & Kimberley McPhatter (Maungakiekie) bt Mark Tito (Taupo) & Grace Thompson (Wairakei) 4/3

 

Division Two – Handicap Match Play

Paul & Annette Nickalls (Te Marua) bt Roger & Jennifer Sowman (The Grange) 6/5; Barry & Val Simmonds (Pakuranga) bt Phil & Carole Butland (Shandon) 1up; Michael Earley (Fitzroy) & Jill Lloyd (Wairakei) bt Graeme & Robyna Aitken (Te Marua) 2/1; Neville & Pip Idour (Christchurch & Otago)  bt Andre & Sally Beets (Pupuke) 4/2; Richard Scammell & Kani Peneueta (Taupo) bt Tony & Mo Reardon (Terrey Hills) 5/4; Robin Hocking (Taupo) & Judith Simpson (Pupuke) bt Grant Lester & Heather Elliott (Westown) 1up; Aaron & Marnie MacDonald (Whangaparaoa) bt Nigel Langdon & Mary Plummer (Taupo) 5/4; David & Ramona McDowall (Judgeford) bt John & Sally Millar (Howick) 8/6 

 

 

SHARE:

    OOM LEADERBOARD

    RANK PLAYER SCORE
    1 Hillier, Daniel 147.20
    2 Kobori, Kazuma 144.73
    3 Lee, Jang Hyun 132.53
    4 Brown, Luke 128.27
    5 McLean, Matthew 109.40
    RANK PLAYER SCORE
    1 Khoo, Caryn 170.00
    2 Dryland, Brittney 137.87
    3 Lee, Jeong Hyun 123.84
    4 Lee, Roun 100.00
    4 Lim, Carmen 100.00